fallback

Обама биe Тръмп по отношение на Wall Street

Успехът или провалът на президентството не може да се определя от развитието на фондовия пазар, но Тръмп се хвалеше с бума на акциите

21:45 | 20.01.21 г. 7
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Сега вече е и официално. Барак Обама побеждава Доналд Тръмп. Напускащият Белия дом американски президент обичаше да се хвали - когато все още му беше разрешено да пише в Twitter – с постоянните „феноменални“ печалби на Wall Street и приписваше този „уникален“ бум на себе си. Но нещата на борсата всъщност вървяха още по-добре при неговия предшественик.

Изразено в цифри: Според компанията за анализ на данни Macrotrends американският референтен индекс S&P 500 се е покачил с почти 67 процента по време на президентството на Тръмп. Това е сериозен плюс, натрупан от януари 2017 г. Но по време на първия мандат на Обама този бенчмарк се покачи с около 81 процента - по време на цялото му президентство индексът дори записа ръст от 175 процента. Дори Бил Клинтън изпреварва Тръмп в това отношение с повишение от около 79 процента през първите четири години. Между другото, Франклин Д. Рузвелт е недостижим на върха – той постига ръст от 206 процента през първия си мандат през 30-те години. Тръмп се озовава дори зад Дуайт Айзенхауер - на пето място в списъка на любимите на борсата американски президенти от най-новата история.

Какво означава това? Успехът или провалът на президентството не може да се определя от развитието на фондовия пазар. S&P 500 показва всъщност как инвеститорите преценяват най-големите публично търгувани компании в САЩ, а не как се справя американската икономика. В допълнение, развитието на курсовете на фондовите борси е по-скоро свързано с тенденции, които са извън отговорността на президентите - например избухването на пандемии или световна фаза на ниски лихвени проценти.

За да го поставим в перспектива: Обама стана президент, когато САЩ бяха в разгара на рецесията. Рязко нарастващите цени на акциите по време на първия му мандат представляваха преди всичко възстановяване след значителните спадове след икономическата и финансовата криза. Основната причина за дългото рали, което последва на фондовите пазари, беше разхлабената парична политика на централните банки като Федералния резерв на САЩ, ЕЦБ и Японската централна банка. Те заливат икономиката с ликвидност, а лихвените проценти в индустриализираните страни са по-ниски от всякога – и то в продължение на много години.

През октомври Тръмп предупреди: Ако Джо Байдън спечели изборите, Wall Street ще потъне. Но се случи обратното. След изборите през ноември S&P 500 е нараснал с повече от 12 процента. Това не променя факта, че Тръмп все още претендира, че ръстът на курсовете е благодарение на него. Дори и ако някой обвинява неговите данъчни намаления и дерегулации за бума на американските фондови борси и игнорира търговските войни, които той подбуди: дългогодишният бум на фондовия пазар е налице и извън САЩ. По време на президентството на Тръмп водещият датски бенчмарк се повиши също толкова силно, колкото S&P 500. А в Нова Зеландия дори повишението е над 82 процента.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:21 | 11.09.22 г.
fallback
Още от САЩ виж още